logo

Sezon ślubny tuż tuż

Jeżeli ustaliliście już termin wesela warto pomyśleć jaki budżet na to chcecie przeznaczyć. Garnitur, suknia ślubna, sala weselna, orkiestra, fotograf , kamerzysta, oprawa mszy świętej, transport gości, nocleg dla gości przyjezdnych, chyba wymieniłem najdroższe punkty całej imprezy. Należy pamiętać że koszty które rozpiszemy to tylko szacowane kwoty i z całą pewnością ulegną zmianie przy podpisywaniu umów. Do ostatniego dnia przed weselem na pewno pojawią się koszty dodatkowe które nie jesteście przewidzieć organizując swoje wesele. Poniżej opisze koszty które mogą Was zaskoczyć i warto się na nie przygotować, na koniec artykułu dodam Wam kalkulator który pomoże wam oszacować mniej więcej kwotę całego wesela.

Przygotowania do ślubu

Każda Panna Młoda w dniu ślubu chce wyglądać oszałamiająco więc pewnie przyda się wizyta u kosmetyczki czy fryzjera. Warto zadbać o paznokcie czy wymarzoną fryzurę, która czasami wymaga przedłużenia włosów.  Dobrze też zadbać o próbny makijaż przed ślubem żeby zmniejszyć stres w dniu ślubu i być pewnym że nic nas nie zaskoczy. Nigdy nie wiadomo czy Pan Młody również nie będzie potrzebował wizyty u kosmetyczki w celu zadbania o swoją cerę. W dzisiejszych czasach panowie coraz częściej dbają o swoje ciało.

weseleżródło flicker

Zaproszenia, Księga gości, Winietki z imionami

Jeżeli planujecie wesele na 80 gości to cena za te wszystkie karteczki też Was zaskoczy. Warto poprzeglądać kilka różnych ofert czy to w sklepach internetowych czy na aukcjach, zamawiając wszystko w jednej firmie możemy wynegocjować większy upust. Pamiętajcie że każda cenę da się uhandlować i to co uda nam się zaoszczędzić możemy wydać na inne przyjemności. Nie zapomnijcie o gościach przyjezdnych do których będziecie wysyłać zaproszenia znaczki czy przesyłka kurierem również kosztuje.

Dodatki i wykończenia

Dodatki, drobiazgi i wykończenia potrafią „wykończyć” nasze portfele. Suknia ślubna czy to garnitur bardzo często wymagają poprawek i dopasowania do naszej sylwetki warto zapytać w salonie przed dokonaniem zakupu czy w cenę wliczone są poprawki i dopasowanie. Kolczyki, rękawiczki czy spinki do mankietów również kosztują od kilkudziesięciu złoty więc warto o tym pomyśleć planując budżet.

winiety-na-stół7żródło flicker

Wieczór panieński i kawalerski

Ostatnio bardzo modne są weekendowe wyjazdy w gronie najbliższych przyjaciół, zapewnienie noclegów i cateringu może okazać się pokaźną kwotą. Warto porozmawiać z znajomymi może wspólnymi siłami uda Wam się zorganizować niezapomniane „Kac Vegas”, a może po prostu impreza na działce czy lokalu wystarczy, choć kolorowe drinki i loża też nie kosztują mało. Warto wcześniej porozmawiać z menadżerem lokalu być może maja jakieś zniżki na ostatni wieczór kawalerski czy panieński.

wieczor-panienskiżródło flicker
Sala i goście

Warto pomyśleć gdzie można kogo ulokować, może uda się kogoś przenocować u dziadków czy rodziców jeżeli nie ma takich możliwości warto rozejrzeć się za salą z pokojami gościnnymi, zawsze wyjdzie to taniej niż wynajęcie pokoi w hotelach. Transport gości do kościoła i na sale może bardziej będzie się opłacić wynająć autobus niż 15 taksówek, analizując takie sytuacje jesteśmy naprawdę stanie zaoszczędzić do kilkuset złoty.  Warto również zapytać fotografa i kamerzystę czy nawet kosmetyczkę czy w cenę mają wliczony transport żeby w dniu ślubu nie okazało się że kamerzysta został pod domem i nikt o nim nie pomyślał.   Pamiętajcie o zamówieniu posiłku dla obsługi wesela piszę to między innymi o orkiestrze nikt nie wytrzyma kilkanaście godzin bez picia i jedzenia.

Warto również pamiętać o niezapowiedzianych gościach na obiedzie czy nawet całej imprezie może się okazać jednak goście którzy nie byli zdecydowani czy uda im się dotrzeć na wasz ślub jednak dotarli, albo znajomi z pracy którzy przyszli pod kościół , nie raz już się spotkałem z brakiem miejsc przy stole  a dokładanie nakryć w ostatnim momencie zawsze bywa stresujące więc warto o tym porozmawiać wcześniej i być przygotowanym na wszelki wypadek.

wesele1żródło flicker
Dzień wesela

Kościół. Pamiętajcie że w niektórych kościołach pobierane są dodatkowe opłaty za oświetlenie czy za organistę. Czasami opłata za mszę to nie „co łaska”, ale już ustalona kwota.  Dodatkowe strojenie kościoła żywe kwiaty, świeczniki czy czerwony dywan też pewnie będą dodatkowo płatne.

Podziękowania dla rodziców czy gości. Spotkałem się już nie raz, że każdy z gości który składa Młodej Parze życzenia otrzymuje drobiazg czy to czekoladka  lub mała figurka słonika z podziękowaniami za przybycie na ceremonie zaślubin. Podziękowania dla rodziców również wiążą się w wydatkiem czy to na kwiaty czy upominki.

Nadplanowe godziny. Zabawa trwa w najlepsze a tutaj okazuje się ze minęła ostatnia godzina pracy Zespołu muzycznego czy DJ warto przy podpisywaniu umowy zapytać jak to wygląda w takiej sytuacji umowa powinna przedstawiać koszt dodatkowej godziny pracy. Większość zespołów z którymi miałem okazję współpracować podpisuje umowę na 12 godzin muzyki, a czasami to nie wystarcza.

Tak jak widzicie ukrytych kosztów jest co niemiara a może warto pomyśleć o zatrudnieniu Konsultanta ślubnego który będzie za wszystko odpowiedzialny i będzie czuwał nad wszystkim, na pewno dopilnuje czy wszystko się znalazło na stole to co było w menu, czy kelnerzy stanęli na wysokości zadania i należycie obsługiwali gości. Organizując duże wesele naprawdę nie jesteście wstanie dopilnować wszystkiego to Wasz dzień i powinien być niezapomniany, a ciągłe czuwanie nad wszystkim na pewno wam w tym nie pomoże.

wesele2żródło flicker

 

Ile kosztuje ślub i wesele

 

 

Ustalenie budżetu weselnego jest sprawą podstawową, bowiem od tego zależy jakie decyzje będziecie
mogli podjąć w dalszych przygotowaniach. Zazwyczaj rodzina panny młodej pokrywała koszty całej ceremonii ślubnej i wesela a pan młody pokrywał koszty obrączek, fotografa i miesiąca miodowego.

Dziś często odbiega się od tego schematu. To „młodzi” wraz z rodzicami decydują kto jaką sumę może przeznaczyć na zorganizowanie tego uroczystego dnia. Niekiedy rodzice młodej pary koszty dzielą po prostu po połowie. Cały budżet weselny musicie podzielić na różne cele. Niektóre wydatki pochłoną znaczną jego część (wesele, suknia), inne dużo mniejszą (bukiet, zaproszenia).

Poniżej przedstawiamy sugerowany podział budżetu:

– Wesele – 49%
– strój panny młodej – 13%
– strój pana młodego – 9%
– muzyka – 9%
– fotograf, video – 8%
– obrączki – 4%
– samochód – 4%
– kwiaty – 2%
– zaproszenia – 2%

 

Typowy
zakres cen
Wasza cena
Opłaty w USC około 80 zł
Opłaty w kościele:
ślub – standardowo „co łaska” 200-400 zł
organista około 700 zł
wystrój kościoła około 400 zł
Suknia ślubna:
kupno – nowa od 2000 zł
kupno – używana od 450 zł
szycie od 1500 zł
wypożyczenie około 1000 zł
Welon 150-300 zł
Rękawiczki 40-120 zł
Buty 100-950 zł
Strój dla Pana Młodego:
garnitur – nowy 1000-3000 zł
frak – nowy 1000-2000 zł
frak – wypożyczenie od 300 zł
smoking – nowy 1000-1500 zł
smoking – wypożyczenie od 300 zł
Koszula 80-200 zł
Mucha 50-80 zł
Buty męskie 150-500 zł
Wynajęcie samochodu:
cadillac 1000-2000 zł
lincoln 1000-2000 zł
retro 500-1500 zł
Dekoracja samochodu 100-250 zł
Obrączki od 700 zł
Wiązanka około 200 zł
Stroik około 35-80 zł
Fryzura i makijaż 150-350 zł
Fotograf 1000-2000 zł
Kamerzysta 1000-2000 zł
Zespół muzyczny 2000-5000 zł
Prezenter, wodzirej 2000-2500 zł
Dekoracja stołu 400-550 zł
Tort weselny 200-800 zł
Zaproszenia 2-12 zł/szt.
Przyjęcie weselne (cena bez alkoholu) około 200 zł/os.
liczba osób x cena za osobę: x
Alkohol (wódka) zł/but.
liczba butelek x cena za butelkę: x
Alkohol (wino) zł/but.
liczba butelek x cena za butelkę: x

 

Suma: 0

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X