logo

Kamerzysta na wesele, jak wybrać ?

plener pszczynaCo raz częściej spotykam się z opinią Par Młodych, że kamerzysty nie opłaca się zapraszać na swoje wesele. Tak naprawdę firm, które powstały w ostatnim czasie jest tak dużo, że ciężko trafić na dobrego operatora kamery. Przegląd ofert filmowania wesela zaczyna się od tradycyjnych filmów trwających od 2 do 4 godzin, następnie filmy, które trwają do jednej godziny i zawierają ten sam materiał, co te długie tasiemce, spotkać również można krótkie teledyski kilku minutowe do 10 minut. Sprzęt, którym rejestrowane są wesela również się zmienia i tak mamy kamerzystów, którzy filmują kamerami w standardzie Pal, czyli 720×576 pikseli, operatorzy mający kamery FullHD to znaczy 1920×1080 pikseli, sporo operatorów wspiera się lustrzankami, które dają niesamowicie plastyczny obraz, co raz częściej można spotkać już kamery o rozdzielczości 4K to znaczy 4096×2304 pikseli jest to obraz cztery razy większy od fullHD, co daje niesamowity wyraźny obraz pełen szczegółów. Tak jak widzicie oferta na rynku jest bardzo bogata i na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Ja myślę, że dobrze, że mamy taki wybór kiedyś tylko brało się to, co było i miało wolny termin. Bardzo dobrze, że tak to wszystko ewoluowało w dobrym kierunku przynajmniej każdy wybiera to, co najbardziej mu odpowiada. Bardzo ciężko wytypować najlepszą ofertę, tak naprawdę o gustach się nie dyskutuje, dlatego należy przemyśleć nasz wybór i zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy.

 

Tradycyjny film z wesela.

 

plener chorzowSchemat filmu z wesela nie zmieni się od lat 90, kiedy to nastała era nagrywania wesel na taśmy VHS. Taki film jest bardzo przewidywalny gdyż już każdy wie, czego może się spodziewać. Tak, więc sporo Par Młodych rezygnuje z usług kamerzysty myśląc, że tylko takie filmy można otrzymać od kamerzysty. Sporo Par, z którymi rozmawiam nie do końca jest zdecydowane czy chcą mieć film z swojego Wesela. Często spotykam się z opinia, że taki film ogląda się tylko kilka razy na samym początku a potem film ląduje gdzieś na półce z płytami dvd. Pytanie, dlaczego tak jest? Bo jest nudny? Przecież nawet film akcji amerykańskiej produkcji może być nudny gdy trwa zbyt długo. Tak wiec też bywa z filmami ślubnymi, kiepska jakość obrazu, źle dobrany montaż, długie ciągnące się ujęcia – to wszystko ma wpływ iż film staje się nudny i kojarzy się z tradycyjnym filmem z wesela. Mamy skojarzenia z animowanymi serduszkami, obrączkami czy łabędziami ogólnie mówiąc kiczowatymi animacjami, pana kamerzysty, który wie wszystko najlepiej, który ciągle ustawia gości i Parę Młodą, powtarzanymi scenami no i sporo ujęć przy stołach filmując gości podczas obiadu czy to kolacji.

Jeżeli patrząc na to z drugiej strony ciągle tacy kamerzyści są na rynku i mają zlecenia, więc są Pary Młode, które uważają, że ich film z wesele musi trwać więcej niż trzy godziny bo tylko taki film jest wstanie pokazać wszystko dokładnie jak to było w dniu ślubu. Tylko taki film jest wstanie pokazać wszystkich bawiących się gości na naszym weselu, a zarazem jest to najtańsza opcja i para, która szuka oszczędności wybierze właśnie taką opcję.

Film z wesela, który trwa jedną godzinę.

Pamiętajmy im krótszy film tym więcej montażu a co za tym idzie większa cena za taki film. Kamerzyści w takim filmie wybierają tylko najważniejsze punkty z całego wesela i taki film nie jest nudny, bo ujęcia są dynamiczne i treściwe. Nikt takiego filmu nie przewija a nawet oglądając go po raz kolejny z następną koleżanka film jest ciekawy i nie nudzi. Dobrze zrobiony taki film jest wstanie zachwycić i nawet tych opornych do kamery jest wstanie przekonać ich, że może warto zaprosić takiego kamerzystę na swoje wesele. Ten film staje się zaprzeczeniem tego tradycyjnego filmu z wesela, pan z kamera już nie jest w roli reżysera, lecz staje się reportażystom, który jest nie widoczny a zarazem jest wstanie uchwycić wszystkie najważniejsze momenty.

Wybierając taką opcję filmowania mamy kilka różnych opcji. Filmowanie na jedną bądź wiele kamer. Jakoś obrazu tradycyjna, czyli SD lub za dopłatą FullHD. Do filmowania używanych jest wiele dodatkowych sprzętów pomocniczych jak krany filmowe, statywy, stabilizatory kamery, oraz tory do jazdy kamerowej. Na taki film może składać się wiele ujęć z sesji narzeczeńskich, sesje poślubne, teledyski ślubne. Pamiętajmy, że taki montaż też trwa znacznie dłużej od tradycyjnego filmu i może trwać nawet do trzech miesięcy.

Film z wesela nakręcony lustrzanką

Ostatnio staje się bardzo modne filmowanie za pomocą lustrzanek cyfrowych. Takie filmy są efektywniejsze od tradycyjnych filmów kręconych kamerami. My również do swoich filmów wykorzystujemy lustrzankę pełno klatkową. Aparaty fotograficzne z możliwością rejestracji filmu dają możliwości zbliżone do kamer filmowych używanych tych w produkcjach kinowych czy teledysków. Żaden kamerzysta nie jest wstanie kupić takiej kamery na potrzeby wesel koszt takich kamer to kilkaset tysięcy złotych. Taką jakość obrazu lustrzanką zapewniają wymienne obiektywy, które mają możliwość uzyskania większej głębi ostrości. Oczywiście dobre jasne obiektywy są również drogie i ich ceny sięgają po kilka tysięcy złotych, ale są już bardziej przystępne.

[video_box video_url=”https://vimeo.com/106096169″]

Taki film trwa z reguły od teledysku 2 -3 minutowego do jednej godziny. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. My lustrzankę wykorzystujemy do takich ujęć jak podziękowania dla rodziców filmowane przed weselem i puszczane na weselu za pomocą projektora lub sesji narzeczeńskich, lub wszelkich innych teledysków podczas plenerów ślubnych filmowanych w innym dniu niż wesele.

[video_box video_url=”https://vimeo.com/69600560″]

Mam nadzieje, że trochę pomogłem w podjęciu odpowiedniej decyzji. Dzisiaj w dobie internetu wystarczy tylko poszperać i na pewno każdy znajdzie coś, co mu się spodoba i będzie odpowiadał jego budżetowi.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X